Agrisiz dogum epidural anestezi

 EPİDURAL ANESTEZİ İLE AĞRISIZ DOĞUM 

 
Doğum ağrısı vücutta hissedilen en şiddetli ağrılardandır. Bu ağrının doğum eylemini (rahmin kasılması, hastanın aktif katılımı ve ıkınması) etkilemeksizin giderilmesi, hem anne hem de doğacak bebek için önemli avantajlar taşır. Bunlar içinde en iyi ve en çok tercih edilen yöntem  ,hem hasta hem de anne için "epidural anestezi" dir.
 
Omurganın uygun aralığından anestezi uzmanı tarafından,bir katater yardımıyla girip serum gibi damla damla anestezik madde verilerek belden aşağısında ağrının hissedilmesini engelleyen bir işlemdir. Gebe kadın, ağrılarının yüzde sekseni bloke edildiği için rahat bir doğum gerçekleştirir. Ancak bu uygulama rahim ağzı ancak 3-4 cm açıldıktan sonra yapılmaktadır. Ikınma döneminde ilaç dozu azaltılarak kadının ıkınmayı hissetmesi ve böylece doğuma aktif olarak katılması sağlanır.Epidural anestezi hem normal doğumda hem de sezeryande kullanılabilir.
 
Her anne adayı ağrısız doğum yapmak ister. 
 
Ağrı herhangi bir dokudan kaynaklanabilen istenmeyen bir algılamadır. Ağrı tedavisi uzun yıllardır tıpta en güncel ve üzerinden çok çalışılan konuların başında gelmektedir.
 
Normal doğum eylemi şiddetli ağrılı bir olaydır. Anneye rahat ve ağrısız doğum yaptırma arzusu ile yapılan çalışmalar sonunda sonuç vermiştir. Ağrısız doğumda en güvenilir ve rahat teknik epidural anesteziyle sağlanır.